6 vecí, ktoré by ste mali zvážiť pri výbere bazéna

Záhrada, ktorá je prázdna, si žiada zmenu. Naplňte ju kvalitným bazénom, ktorý vás osvieži, deti zabaví a lacnú dovolenku budete mať na dosah ruky. V bezpečí domova si užijete chvíle oddychu a zábavy s celou rodinou. Plávaním v bazéne si zároveň zlepšíte kondíciu.

Čo zohľadniť pri výbere?

Pri kúpe bazéna si vyberajte kvalitné výrobky, ktoré vydržia nárazy a slnečné žiarenie. Zvážte terénne podmienky jeho umiestnenia. Bazény musia byť postavené na stabilnom základe, ktorý udrží ich hmotnosť, keď sú plné. Musia byť vodorovné, na mieste bez nerovností a je dobré zabezpečiť odtok vody. 

Venujte čas výberu správnej veľkosti a tvaru, aby bazén zapadol do prostredia záhrady a zároveň bol bezpečným miestom. Myslite na zdravie nielen pri výbere bazéna, ale aj pri plávaní. Nezabúdajte na čistenie bazéna, ktoré je neoddeliteľnou súčasťou starostlivosti oň.

V súhrne... sa pozeráme na

1. Typ bazéna

Bazény sa delia na zapustené, t. j. v zemi, a nadzemné, postavené na povrchu.


Prečo si vybrať nadzemný bazén?

Nadzemné bazény sú ideálne do záhrad a na miesta, kde nemôžete alebo nechcete robiť výkopy. Vďaka nižšej obstarávacej cene nezaťaží toľko vašu peňaženku a inštalácia bude oveľa rýchlejšia ako v prípade zapustenej verzie.


2. Kvalita výrobku

Materiál a spracovanie bazéna by mali odolávať nárazom a slnečnému žiareniu. Medzi materiálmi, s ktorými sa môžete stretnúť na trhu:

  • sklolaminát
  • plast (často nafukovacie bazény)
  • drevo
  • iné materiály

Výhody a nevýhody nadzemných bazénov vyrobené z plastových materiálov v porovnaní so zapustenými verziami

Výhody:

  1. Nižšia kúpna cena - neplatíte za výkopové práce.
  2. Jednoduchá manipulácia - bazén sa dá v prípade potreby pomerne ľahko premiestniť alebo zbaliť.
  3. Rýchla inštalácia - plávať budete už po niekoľkých krokoch. Postup výstavby bazéna je zvyčajne jednoduchý a jasne popísaný v návode.

Nevýhody:

  1. Nižšia životnosť - v porovnaní so zapustenými bazénmi, ktoré sú vyrobené z betónu, vám budú slúžiť kratšiu dobu
  2. Väčšia náchylnosť na poškodenie - v porovnaní s betónom alebo nehrdzavejúcou oceľou plast jednoducho vydrží menej. Preto je potrebné dodržiavať rady výrobcu, aby sa predĺžila životnosť výrobku. Doba používania zvyčajne zodpovedá nižšej nákupnej cene. Aj napriek tomu by mal váš bazén vydržať dlhé roky.

Zo značiek odporúčame bazény Bestway a Intex.

3. Rozmery bazéna

V sortimente nadzemných bazénov nájdete výrobky rôznych rozmerov. Pre dospelých, ktorí sa chcú hýbať, aj pre tých najmenších, ktorým stačí sedieť a hrať sa v malej vode.

4. Hĺbka bazéna

Hĺbku zvoľte podľa veku a plaveckých schopností vašej rodiny. Ak máte doma malé deti alebo neplavcov, zvoľte nižšiu hĺbku, kde každý dosiahne na zem. Pre dospelých alebo skúsenejších plavcov si môžete dovoliť hlbší bazén. 

Pri zvažovaní zohľadnite aktivity, ktoré budete v bazéne vykonávať. Chcete si aspoň trochu zaplávať? Alebo sa chcete len osviežiť a vylihovať vo vode? Budú bazén využívať deti alebo len dospelí?

Pri výbere správnej veľkosti a tvaru si dajte načas. Bazén by mal ladiť s prostredím záhrady a zároveň by mal byť bezpečným miestom v ktorúkoľvek dennú dobu.

5. Možnosti umiestnenia bazéna

Bazén sa odporúča inštalovať na slnečnom mieste, aby sa voda udržala teplá. V okolí bazéna by nemali byť žiadne ostré predmety, ani kríky či rastliny, ktoré by mohli zraniť členov vašej rodiny.

Pôda pod nadzemným bazénom by mala byť vyrovnaná a v prípade potreby vydláždená. Plochu pod bazénom je vhodné vyčistiť od koreňov, drnov a iných prvkov, ktoré vytvárajú nerovnosti. Na vyčistený a spevnený terén sa položí vrstva jemnozrnného piesku (ktorú následne vysypete) vysoká asi 1 cm, ktorá sa opäť vyrovná, a na ňu sa položí jazierková fólia alebo špeciálna bazénová podložka.

6. Náklady na čistenie

Čistenie bazéna je neoddeliteľnou súčasťou starostlivosti oň a bez neho vás radosť z kúpania čoskoro prejde. 

Budete potrebovať:

  1. Bazénový vysávač - (inak známy ako bazénový vysávač) odstraňuje nečistoty usadené na dne - piesok, hmyz, lístie.
  2. Filtráciu - môžete sa stretnúť s kartušovou alebo pieskovou filtráciou. Postupujte podľa odporúčaní výrobcu, ktorý pri každom výrobku uvádza, pre aký objem je filtrácia vhodná. Kartuša - zvyčajne lacnejšia, ale je vhodnejšia pre bazény s menším objemom a zaťažením. Piesok - je drahší, ale dokáže vyčistiť veľké bazény.
  3. Bazénová chémia - dezinfikuje vodu a zbavuje ju rias.
  4. Krycia plachta - chráni bazén pred nečistotami z okolia. Môžete si zaobstarať aj solárnu plachtu, ktorá tiež pomáha vyhrievať bazén a zabraňuje úniku tepla.

Čo všetko si tento rok zaobstaráte do domácnosti?

Okrem veľkého bazéna, v ktorom môžu relaxovať dospelí, kúpte aj menší bazén alebo hracie centrum, ktoré zabaví malé deti na celé hodiny. V ponuke nájdete centrá s mnohými motívmi, šmykľavkami, kolkami alebo inými prvkami, ktoré rozvíjajú detské zručnosti. 

Pre pokojné a bezpečné chvíle vo vode poskytnite deťom zábavné pomôcky. Vyberajte podľa ich veku a telesnej konštitúcie. Sedátko na kúpanie pre najmenších, plavecký kruh a rukávniky pre väčšie deti alebo rovno plaveckú vestu, ktorá deťom dokonale padne.

Zábavu s hračkami do vody si užijú nielen deti, ale aj dospelí. Zábava na nafukovacom lehátku s nápojom v ruke alebo zábava s vodnými bombami vás nikdy neomrzí. Pozrite si ponuku hier do vody vrátane vodných pištolí, púmp a loptičiek a pripravte sa na leto čím skôr.