Ako podporiť obohacovanie slovnej zásoby dieťaťa


Slovná zásoba - jeden zo základných stavebných kameňov komunikácie


Čo je norma

Na úvod trochu teórie. Možno vás prekvapí, že okrem hovoreného a písaného prejavu (t. j. verbálnej komunikácie) komunikujeme aj gestami, postojom tela, pohľadom do očí alebo dokonca tónom hlasu (neverbálna komunikácia) (Klenková, 2006, s. 29, 30).

Na to, aby sme mohli jasne a dobre komunikovať, potrebujeme okrem mnohých iných faktorov aj dobrú slovnú zásobu

Slovná zásoba každého človeka sa skladá z dvoch zložiek - aktívnej slovnej zásoby, ktorú používame pri rozprávaní alebo písaní, a pasívnej slovnej zásoby, t. j. slov, ktorým rozumieme, ale nepoužívame ich. (https://cs.wikipedia.org/wiki/Slovní_zásoba)

Prvé slová

"Okolo 10. mesiaca je možné u dieťaťa zaregistrovať začiatky rozvoja pasívnej slovnej zásoby, dieťa začína "rozumieť" reči. V 12. mesiaci začína dieťa postupne používať prvé slová - rozvíja sa aktívna slovná zásoba" (Klenková, 2006, s. 38). 

Čas sa kráti... prichádzajú nové slová

Profesor Lechta sa vyjadruje k obdobiu 1 - 1,5 roka: "Súčasne s tým, ako sa dieťa stáva čoraz samostatnejším, sa zvyšuje akčný rádius dieťaťa, schopnosť aktívne rozpoznávať predmety a javy okolo seba; to sa pozitívne odráža v náraste slovnej zásoby; čmára ceruzkou po papieri; na požiadanie vloží hračku do škatule a vyberie ju; na konci tohto obdobia pozná asi 70 - 80 slov." (Lechta, 2011, s. 45)

Čo ešte?

"Dieťa vo veku okolo 3 rokov už vie povedať napríklad svoje meno a priezvisko, medzi 3. a 4. rokom rozumie rozdielom "malý-veľký, svetlý-tmavý", pozná meno svojho súrodenca, vie povedať básničku. Koncom predškolského veku dokáže spontánne rozprávať o rôznych udalostiach vo svojom živote, správne realizuje aj dlhšie príkazy" (Klenková, 2006, s. 39). 

Slovná zásoba človeka sa v priebehu jeho života mení v závislosti od mnohých faktorov.

Ako uvádza doc. Lejska (2003, s. 93), po 6. roku života už reč zodpovedá reči dospelých.


Komunikácia je jednou zo základných súčastí nášho života


Ako sa dieťa učí nové slová

Keď dieťa prichádza do kontaktu s vecami a ľuďmi okolo seba, učí sa ich pomenovať a chápať ich význam, prínos a súvislosti. Okrem zámerného učenia si dieťa môže osvojiť nové slová aj náhodne, prostredníctvom prirodzeného rozhovoru, činnosti alebo hry.

Rozvoj slovnej zásoby prebieha doma, v škôlke, v škole a neskôr napríklad v práci alebo pri akejkoľvek inej činnosti, pri ktorej prichádzame do kontaktu s novými informáciami alebo vecami.

Kedy?

  • prirodzená konverzácia
  • spoločné a iné rozmanité činnosti
  • hra

Kde?

  • Doma
  • škôlka, škola
  • kdekoľvek prichádzame do kontaktu s novými informáciami a vecami


Deti baví hravé učenie


Ako obohatiť slovnú zásobu hravou formou?

Využívajte prechádzky a výlety, aby ste deťom predstavili nové miesta a veci. Rozprávajte im o histórii, ich význame a nechajte ich klásť otázky. Možno si cestou zahrajte slovný futbal.

Ak vaše deti rady čítajú, podporujte ich v tom. Zaobstarajte im preukaz do knižnice alebo im namiesto sladkostí a hračiek dajte knihu. Obľúbené sú aj komiksy, obrázkové knihy alebo knihy s interaktívnymi aplikáciami, ako napríklad kniha Albi kúzelné čítanie, ceruzka a rozprávkové učenie. 

Príjemnou formou tréningu pamäti a slovnej zásoby je pexeso. Dajte dieťaťu za úlohu pomenovať jednotlivé obrázky počas hry. Keď nájde dva rovnaké obrázky, má možnosť precvičiť si tvorenie jednotného a množného čísla.

Na trhu sú aj hry, ktoré sa špecializujú na rozvoj komunikačných zručností. Hra Hovorím správne prispieva k rozvoju aktívnej slovnej zásoby a podporuje nácvik výslovnosti problematických hlások.

Staršie deti poteší spoločenská hra Activity, ktorú si s radosťou zahráte aj vy dospelí. 

Čo zaradiť do rozvrhu hodín


Upozornenie: V prípade akýchkoľvek pochybností, zdravotných problémov alebo postihnutia odporúčame konzultáciu s odborníkom.


Zdroje:

KLENKOVÁ, Jiřina. Logopedie: narušení komunikační schopnosti, logopedická prevence, logopedická intervence v ČR, příklady z praxe. Vydání 1. Praha: Grada, 2006. 228 s. ISBN 978-80-247-1110-2.

LECHTA, Viktor. Symptomatické poruchy řeči u dětí. [ze slovenského originálu .... přeložila Jana Křížová]. Vydání 3. Praha: Portál, 2011. 192 s. ISBN:978-80-7367-977-4.

LEJSKA, Mojmír. Poruchy verbální komunikace a foniatrie. Brno: Paido, 2003. 156 s. ISBN: 80-7315-038-7.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Slovní_zásoba